Prejsť na navigáciu

skôr ako si u nás objednáte

Skôr ako si u nás objednáte dioptrické okuliare, je potrebné navštíviť svojho očného lekára, alebo musíte poznať svoje parametre zraku, ktoré sú potrebné pre výrobu dioptrických okuliarov. Všetky parametre sú napísané v „Poukaze na okuliare a optickú pomôcku“.

Dioptria (sféra)

Je hlavná jednotka optickej mohutnosti. Dioptrickú mohutnosť 1D má šošovka, ktorej obrazová ohnisková vzdialenosť = 1m.

Ak trpíte krátkozrakosťou čiže myopiou (potrebujete okuliare do diaľky), potom je hodnota Vašej dioptrie záporná a na predpise bude zapísaná znamienkom mínus (-) alebo rovná sa (=).

V prípade ďalekozrakosti čiže hypermetropie (potrebujete okuliare do blízka) je hodnota Vašich dioptrií na predpise zapísaná znamienkom plus (+).

Ak je v políčku napísané PLAN alebo je políčko preškrtnuté, znamená to, že máte nulovú dioptriu 0,00.

Cylinder

Ak máte na recepte vyplnené aj hodnoty cylindra a jeho osi, trpíte tzv astigmatizmom. Cylinder je vlastnosť skiel okuliarových šošoviek vyrovnať rotačne nesymetrickú mohutnosť rohovky alebo očnej šošovky, ktorá koriguje zakrivenie rohovky. Zakrivenie rohovky koriguje cylinder.

Cylinder môže mať „dioptriu“ buď plusovú alebo mínusovú hodnotu (+/-).

Os cylindra

S cylindrom je viazaná os cylindra, ktorá je rozhodujúcim činiteľom. Ak je stanovená hodnota cylindra, vždy musí byť udaná aj os cylindra. Táto hodnota sa pohybuje v rozmedzí od 0° do 180° a je udávaná v stupňoch.

PD -Vzdialenosť zreníc

U každého človeka je vzdialenosť očí rôzna. Hodnota PD (Pupillary Distance) vzdialenosť zreníc, je vzdialenosť od stredov oboch zreníc. Je to veľmi dôležitý údaj pre zhotovenie vašich okuliarov. Pohybuje sa v rozmedzí od 50 mm do 80 mm a môžete ju nájsť aj na predpise od lekára, alebo odmerať pomocou pravítka na meranie PD vzdialenosti.

Adícia - ADD

Adícia je rozdiel dioptrických hodnôt do diaľky a do blízka (na čítanie). Je to dôležitý údaj pre výrobu dokonalých multifokálnych (progresívnych) okuliarových šošoviek.

Ak Váš recept neobsahuje hodnotu adície, ale má zvlášť rozpísané dioptrie na diaľku a na blízko, vtedy je najlepšie ak nám pošlete naskenovaný (fotku) recept a my Vám vyrátame adíciu.Späť na Novinky

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách a výhodných ponukách?
Prihláste sa k odoberaniu.

U nás môžete platiť:

pay-maestro pay-sporo pay-vubpay-card-visa pay-card-electron pay-card-diners-club pay-card-mastercard